Witaj, niezalogowany

Zasady panujące przy stole pokerowym

środa, 31, grudzień 2014 12:39

Kiedy kilkanaście lat temu w Polsce pojawiły się pierwsze poker roomy (stacjonarne i internetowe), większość z graczy nie miała pojęcia, że panują w nich jakiekolwiek zasady i etykieta gry. Grano „po staremu”, czyli zachowując się jak przy rozgrywce z kumplami, znajomymi, co wkrótce zaowocowało stworzeniem oficjalnych zasad panujących przy stole pokerowym.

    Choć to oczywiste, to jednak nie dla wszystkich graczy – komentowanie zagrań innych, zwłaszcza tych nieudanych nie jest mile widziane przy żadnym stole pokerowym. To samo tyczy się wścibskiego wypytywania, drążenia tematu, który inny gracz już zakończył, czyli po prostu zwykłe zaczepianie innych uczestników rozgrywki.

    Z zasad typowo technicznych trzeba pamiętać o tym, aby nie odkrywać kart swoich i gracza, któremu się je rozdaje (wielu rozdających robi to specjalnie, aby zmniejszyć ilość kart w puli, bo odkryta karta jest już „spalona”), zaś przed samym rozdawaniem podać karty do przełożenia osobie siedzącej zawsze na prawo od nas. Ważnym elementem każdego rozdania jest „palenie kart”, czyli odłożenie pierwszej karty na bok.

    Zasady dotyczą też sposoby trzymania kart i żetonów (w rozgrywce na żywo) – w obu przypadkach trzeba je trzymać przed sobą, nie machać nimi i absolutnie nie pokazywać innym graczom nawet jeśli już spasujemy. W takim przypadku inni gracze – którzy nie widzieli naszych kart – mają prawo domagać się ich okazania. Na stole do gry w pokera powinny zresztą znajdować się tylko żetony i karty, a kładzenie tam portfeli, kluczyków, jedzenia, napojów (sławne sceny z drinkami w filmach) czy jakichkolwiek innych przedmiotów jest zabronione.

    Podstawową zasadą jest oczywiście nieobrażanie uczestników rozgrywki, a już na pewno nie zwalanie na nich swoich niepowodzeń. W przypadku obrażania krupiera lub zwyczajnego „wyżywania się na nim” - czy to w formie bardziej werbalnej czy niewerbalnej (podczas czatu prowadzonego w poker roomach – można bardzo szybko zarobić blokadę konta lub jego czasowe zawieszenie.

    Komentowanie zagrywek innych graczy to zasada odnosząca się też do nas samych: przed zakończeniem danej partii niewskazane jest mówienie o swoich kartach (także podczas spasowania), ponieważ może to być wskazówka dla graczy pozostających w grze, a to jest niezgodne z regulaminem gry pokerowej. W drastycznych przypadkach może skończyć się nawet na wykluczeniu z gry a w internetowych poker roomach – czasową blokadą.

5 rzeczy, których nauczyłem się dzięki WSOP

sobota, 29, listopad 2014 20:03

World Series of Poker to najbardziej prestiżowa impreza pokerowa na świecie. Każdego roku gromadzi najznamienitszych pokerzystów, którzy mierzą się w walce o dziesiątki milionów dolarów. Śledząc tegoroczną edycję WSOP zauważyłem wiele znacznych zmian w porównaniu z edycjami wcześniejszymi.

Dwa ostatnie lata to delikatny spadek zainteresowania imprezą. Kolejna decyzja rządu amerykańskiego odnośnie zamknięcia kilku dużych roomów pokerowych z całą pewnością odbiła się na popularności gry wśród jej amatorskich sympatyków. Dodatkowo blokowanie dostępu Amerykanom przez pozostałe platformy pokerowe powoduje, że przeciętny Amerykanin coraz bardziej traci zainteresowanie pokerem.

Wiele siedzeń w głównych eventach World Series of Poker można było uzyskać dzięki turniejom satelitowym rozgrywanym właśnie poprzez Internet. Z powodu braku szans na zdobycie wejściówki poprzez turnieje z niskimi wpisowymi mniejsza ilość graczy wyraziła zainteresowanie tegoroczną edycją WSOP.

Oczywiście jest to zmiana niekorzystna. Oprócz niej zaobserwowałem jednak wiele innych, które traktować będziemy w kategoriach jak najbardziej pozytywnych. Dają one bowiem do zrozumienia, że poker cały czas jest żywy i w różnych częściach świata cieszy się naprawdę ogromną popularnością!

Kanada jest zakochana w pokerze!

To co warto odnotować to między innymi obecność silnej prezentacji Kanadyjczyków podczas ostatniego WSOP. Udało im się zdobyć prawie ¼ wszystkich bransoletek. Nigdy wcześniej mroźny sąsiad USA nie osiągnął tak zadowalających wyników w czasie trwania World Series of Poker.

Poziom jest coraz wyższy

Jeszcze kilkanaście lat temu różnica poziomów między graczami potrafiła być naprawdę ogromna. Dzisiaj natomiast nawet amatorzy posiadają ogromną wiedzę i umiejętności pokerowe (wszystko za sprawą Internetu). Regularnie widujemy sytuacje, w których profesjonaliści przegrywają ręce z przeciętnymi graczami. Z roku na rok scena pokerowa robi się lepiej wyedukowana i naprawdę lepiej przygotowana do gry.

Wpływ internetowego pokera nie może być tutaj oczywiście ignorowane. Jedyne co daje profesjonalistom cały czas dużą przewagę to większe obycie z turniejami live, które całkowicie różnią się od pokera online.

30 to wiele lat jak na pokerzystę

Świat pokera już dawno został przejęty przez młode strzelby (po raz kolejny zasługa pokera internetowego). Odstawiając oczywiście na bok wszystkie największe nazwiska takie jak Ivey, Hellmuth lub Moneymaker to średnia wieku zwycięzcy bransoletki WSOP to około 25 lat!

Nie ma się czemu dziwić. Siedzenie przez kilka dni z rzędu pośród kilkoma tysiącami przeciwników może po czasie stawać się nużące. Im człowiek starszy tym szybciej tracił będzie koncentrację i tym szybciej nie będzie zależało mu na dalszej grze.

Hold’em wiecznie żywy

Tak jak sto, pięćdziesiąt i dziesięć lat temu to właśnie Hold’em nadal jest najważniejszą grą pokerową na świecie cieszącą się największą popularnością. Oczywiście turnieje w Omahę z limitem puli lub w Studa również przyciągają sporą grupę pokerzystów nic jednak nie pobije starego, dobrego Texasa.

Pokazuje to również lista turniejów Hold’emowych podczas ostatniej edycji WSOP. Praktycznie ½ wszystkich eventów rozgrywanych w Las Vegas w 2013 roku związana była właśnie z Hold’eme. Niektórzy narzekali z tego powodu, takie jest jednak obecne zapotrzebowanie graczy.

Poker z całą pewnością nie umarł

To co rzuciło się w oczy najbardziej to jednak fakt, że pomimo ograniczeń ze strony rządu amerykańskiego poker w USA nadal cieszy się ogromną popularnością. Liczba graczy z Ameryki była przeważająca. Nie możemy zapominać jednak oczywiście o stale rosnącej liczbie uczestników zagranicznych.

Osobiście czuję, że poker na żywo w najbliższym czasie w końcu odżyje. Gra online jest z pewnością fajna – kiedy liczymy na szybką akcję i chcemy zarabiać na uczciwe życie. Chcąc poczuć jednak prawdziwe pokerowe emocje i zobaczyć czym poker jest naprawdę wtedy konieczne jest spotkanie się z przeciwnikami twarzą w twarz i rozegranie prawdziwej partii.

Poker cały czas jest i będzie ważną częścią hazardowego krajobrazu. Z całą pewnością nie ulegnie to zmianie jak wielu jeszcze jakiś czas temu myślało. To co najważniejsze to fakt, że poker nie ogranicza się jedynie do USA. Obecnie Europa zaczyna przejmować rolę prawdziwego centrum światowego pokera gdzie rozgrywane są serie naprawdę ekskluzywnych imprez.

Reklamy i materiały na stronie przeznaczone są dla użytkowników zamieszkujących w jurysdykcjach zezwalających na korzystanie z kasyn i gier online.