Witaj, niezalogowany

Blackjack: dobierać czy nie dobierać?

Wielu doświadczonych i wieloletnich graczy w blackjacka może podchodzić do gry w sposób radykalny. Uważają, że lepiej przegrać, ale trzymać się zasad niż próbować od nich odchodzić i wygrać. Jest to spowodowane tym, że w blackjacku wszystko opiera się na oddsach. Złamanie standardowych zasad dobierania lub niedobierania powoduje zaburzenie statystyki.

Podstawowe cele gry

Zanim zrozumiesz kiedy dobierać (hit) lub nie dobierać (stand) kart w blackjacku musisz zrozumieć samą grę. Jej główne cele są naprawdę proste – pokonać rękę dealera i nie przekroczyć wartości 21 punktów w kartach. Zarówno krupier jak i Ty otrzymujecie po dwie karty. O ile Twoje są zakryte to jedna z kart dealera jest zawsze odsłonięta. W przypadku gdy krupier posiada 16 lub mniej punkt musi dobierać kartę a na wartości 17 może nie dobierać (tutaj zasada różniła będzie się w zależności od kasyn).

Kiedy dobierać karty w blackjacku?

Jeżeli Twoje dwie karty posiadają łączną wartość mniejszą niż 8 wtedy z pewnością dobierasz. Nie ma znaczenia co pokazuje dealer – przy tak niskiej wartości nie ma bowiem możliwości żebyś przekroczył górną granicę. Kiedy na ręce posiadasz układ pomiędzy 12 lub 17 punktami wtedy sprawa robi się trochę bardziej skomplikowana. Jeżeli nie masz dużego doświadczenia polecamy Ci zawsze trzymać się jednej prostej zasady. Jeżeli dealer pokazuje 7, 8, 9, lub 10 a Ty sam nie masz więcej niż 16 punktów powinieneś dobierać.

Kiedy nie dobierać w blackjacku?

Kiedy decydujesz się stand oznacza to, że nie masz zamiaru dobierać karty. Najlepszym sposobem na zrozumienie w pełni tego zagrania jest wyobrażenie sobie, że krupier posiada gorsze karty od nas – zakładamy tak chociaż widzimy tylko jedną jego kartę. Przykładowo sam posiadasz 13, a krupier pokazuje kartę z przedziału pomiędzy 2-6. Drugą kartą niech będzie natomiast 10. Oznacza to, że dealer może mieć sumę punktów w przedziale 12-16. W takim przypadku będzie zmuszony do pociągnięcia kolejnej karty. Jeżeli to zrobi ryzykuje trafienie wysokiej karty i przekroczenie 21 punktów. Jeżeli natomiast krupier pokazuje 7 lub coś lepszego raczej nie powinieneś decydować się na nie dobieranie karty – chyba, że sam posiadasz 17 lub wyższy układ.

Mówiąc najogólniej – jeżeli krupier pokazuje niską kartę możesz nie dobierać, niezależnie od tego co trzymasz na ręce. Chyba, że posiadasz 12 punktów a dealer pokazuje 2 lub 3. Dobieranie lub nie dobieranie przeciwko 2 lub 3 jest kwestią sporną w blackjacku, wybór zależy więc tutaj od Ciebie.

Podział pary

Gra w blackjacka to nie tylko umiejętne podejmowanie decyzji na temast standów i hitów, ale również możliwość podziału (splitu) trzymanych na ręce kart i wykorzystania ich niezależnie w dwóch oddzielnych rundach. Generalna zasada mówi, że zawsze rozdzielamy asy oraz ósemki. W przypadku innych par decyzja należy do Ciebie – możesz również spytać o opinię bardziej doświadczonych graczy.

Podwojenie zakładu

Jeżeli w ręce masz 10 lub 11 punktów gra nie opiera się wtedy na dobieraniu lub na niedobieraniu. Wtedy liczy się tylko podwojenie zakładu – oznacza to, że stawiasz dwa razy więcej niż zakładałeś początkowo, ale możesz pociągnąć tylko jedną kartę.

Hit oraz stand w blackjacku

Strategia, którą właśnie Ci zaprezentowaliśmy świetnie sprawdzi się w przypadku początkujących graczy oraz sympatyków wysokich stawek. Jeżeli jednak chciałbyś przejść na kolejny poziom zaawansowania, system ten warto połączyć z systemem liczenia kart. Wtedy zapewniasz sobie naprawdę sporą przewagę nad kasynem i możesz zmaksymalizować wygrane.

Reklamy i materiały na stronie przeznaczone są dla użytkowników zamieszkujących w jurysdykcjach zezwalających na korzystanie z kasyn i gier online.