Witaj, niezalogowany

Zasady panujące przy stole pokerowym

Kiedy kilkanaście lat temu w Polsce pojawiły się pierwsze poker roomy (stacjonarne i internetowe), większość z graczy nie miała pojęcia, że panują w nich jakiekolwiek zasady i etykieta gry. Grano „po staremu”, czyli zachowując się jak przy rozgrywce z kumplami, znajomymi, co wkrótce zaowocowało stworzeniem oficjalnych zasad panujących przy stole pokerowym.

    Choć to oczywiste, to jednak nie dla wszystkich graczy – komentowanie zagrań innych, zwłaszcza tych nieudanych nie jest mile widziane przy żadnym stole pokerowym. To samo tyczy się wścibskiego wypytywania, drążenia tematu, który inny gracz już zakończył, czyli po prostu zwykłe zaczepianie innych uczestników rozgrywki.

    Z zasad typowo technicznych trzeba pamiętać o tym, aby nie odkrywać kart swoich i gracza, któremu się je rozdaje (wielu rozdających robi to specjalnie, aby zmniejszyć ilość kart w puli, bo odkryta karta jest już „spalona”), zaś przed samym rozdawaniem podać karty do przełożenia osobie siedzącej zawsze na prawo od nas. Ważnym elementem każdego rozdania jest „palenie kart”, czyli odłożenie pierwszej karty na bok.

    Zasady dotyczą też sposoby trzymania kart i żetonów (w rozgrywce na żywo) – w obu przypadkach trzeba je trzymać przed sobą, nie machać nimi i absolutnie nie pokazywać innym graczom nawet jeśli już spasujemy. W takim przypadku inni gracze – którzy nie widzieli naszych kart – mają prawo domagać się ich okazania. Na stole do gry w pokera powinny zresztą znajdować się tylko żetony i karty, a kładzenie tam portfeli, kluczyków, jedzenia, napojów (sławne sceny z drinkami w filmach) czy jakichkolwiek innych przedmiotów jest zabronione.

    Podstawową zasadą jest oczywiście nieobrażanie uczestników rozgrywki, a już na pewno nie zwalanie na nich swoich niepowodzeń. W przypadku obrażania krupiera lub zwyczajnego „wyżywania się na nim” - czy to w formie bardziej werbalnej czy niewerbalnej (podczas czatu prowadzonego w poker roomach – można bardzo szybko zarobić blokadę konta lub jego czasowe zawieszenie.

    Komentowanie zagrywek innych graczy to zasada odnosząca się też do nas samych: przed zakończeniem danej partii niewskazane jest mówienie o swoich kartach (także podczas spasowania), ponieważ może to być wskazówka dla graczy pozostających w grze, a to jest niezgodne z regulaminem gry pokerowej. W drastycznych przypadkach może skończyć się nawet na wykluczeniu z gry a w internetowych poker roomach – czasową blokadą.

Reklamy i materiały na stronie przeznaczone są dla użytkowników zamieszkujących w jurysdykcjach zezwalających na korzystanie z kasyn i gier online.