Poker to najpopularniejsza gra karciana na świecie, istniejąca już od przeszło 150 lat. Choć w czasie jej istnienia jej fundament w postaci układów pozostał niezmieniony, na świecie wykształciło się kilkanaście różnych jej odmian, różniących się od siebie w mniejszy lub większy sposób. Jedną z tych głównych i zdecydowanie najczęściej występujących w kasynach (bo to tam przede wszystkim tę grę się praktykuje) jest Texas Hold’em. Jakie są jej zasady, jak wygląda rozgrywka i co trzeba wiedzieć na jej temat

Uwaga! Poniżej prezentujemy zasady rozgrywki w Texas Hold’em Poker z zaznaczeniem, że tyczy się to kasyn. Symulacje gry u bukmacherów, również na zasadach tej odmiany, nieznacznie się różnią, bo rozgrywka w nich została dostosowana do ich specyficznego formatu.
Główny cel rozgrywki w Texas Hold’em Poker
W rozgrywce na zasadach Texas Hold’em bierze udział minimum dwóch graczy, a przy maksymalnym obstawieniu stołu – dziewięciu. Głównym cel rozgrywki jest taki, jak w przypadku każdej odmiany pokera online – każdy gracz zmierza więc do ułożenia takiego układu pięciu kart (jednego z dziesięciu dostępnych), by „pokonywał” on układy innych graczy. Wszystko odbywa się na etapach, które przedstawiamy poniżej.
Przygotowanie do rozgrywki
Pierwszą fazą każdego rozdania jest faza przygotowawcza. W jej trakcie następuje losowanie rozdającego – to on będzie oznaczony oznacznikiem dealera (jest to robione nawet wtedy, gdy za rozgrywkę odpowiedzialny jest krupier). Jego pozycja zmienia się w kolejnych rozdaniach (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) i jest potrzebna do ustalenia kolejności otrzymywania kart (te podaje krupier, a nie gracz-dealer).
Darmowe 29 PLN bez depozytu w STS
Kod promocyjny: BETONLINE
Jeszcze przed rozdaniem konieczne jest zapłacenia własnych stawek przed każdego z graczy, „w ciemno”. Tak zwany „small blind” wnosi gracz siedzący po lewej stronie dealera, a „big blind” – kolejny, ten jeszcze bardziej po lewej od niego. Duża stawka najczęściej ma dwukrotną wartość tej małej (czasem są one równe). Tuż po otrzymaniu stawek krupier przechodzi już do rozdawania kart.
Trochę inaczej wygląda rozgrywka jeśli obstawiamy poker online w usłudze Betgames STS, ale o tym pisaliśmy w poprzednim artykule, dla zainteresowanych odsyłamy do naszych komentarzy o grach karcianych bukmachera STS.
Pierwsza faza rozgrywki
W pierwszej fazie gry w poker Texas Holdem krupier przydziela po dwie karty każdemu z graczy, począwszy od gracza z małym blindem. Karty te są unikalne dla graczy i zakryte – oznacza to, że tylko oni są w stanie je zobaczyć. Następuje pierwsza runda licytacji, w której gracze – po zobaczeniu swoich kart – mogą stawiać na dalszy przebieg rozgrywki, począwszy od gracza po lewej stronie dealera, na samym dealerze kończąc. Każdy z uczestników rozgrywki ma trzy opcje:
- pass (ang. fold) równoznaczny z wycofaniem się z rozdania;
- sprawdzenie (ang. call)- wyrównanie zakładu do wysokości big blinda (jeśli nikt wcześniej tego nie zrobił) lub do wartości podbicia poprzedniego gracza;
- podbicie (ang. raise) – zwiększenie stawki.
Po złożeniu ostatniego zakładu, krupier zbiera wszystkie żetony do puli, a spasowane karty do stosu niebiorących udziału w grze. Przechodzi się do kolejnego etapu.
Uwaga! Jeśli wszyscy gracze pasują, żetony trafią do osoby z big blindem.

Flop
Na stół wykładany jest tak zwany flop, a zatem trzy pierwsze karty wspólne, widoczne dla wszystkich graczy. Następuje druga runda licytacji (gracze wiedzą już, czy na tym etapie mają jakiś satysfakcjonujący ich układ, czy jeszcze nie), na dokładnie takich samych zasadach, jak wcześniej, z tymi samymi opcjami. Minimalna wartość zagrania to w tym momencie wartość big bllinda. Po podbiciu stawki kolejny z graczy w kolejności może „sprawdzić” – wtedy będzie konieczne pokazanie kart (i nastąpi rozwiązanie całej rozgrywki). Jeżeli jednak żaden z graczy nie sprawdzi podbijających w czasie flopa, nastąpi przejście do kolejnego etapu.
Turn / river
Kiedy zatem wszyscy gracze spasowali lub umieścili na stole taką samą stawkę, krupier wyłoży na stół kolejną, czwartą kartę wspólną (nazywa się to turnem). Znów następuje licytacja, w której gracze dysponują wyszczególnionymi przez nas wcześniej opcjami – i znów, jeśli wszyscy spasują, a żaden z graczy nie sprawdzi tego podbijającego swoją stawkę, następuje przejście do kolejnej fazy.
Ta nosi miano rivera i sprowadza się do wyjęcia ostatniej już, piątej karty wspólnej. Po tej fazie następuje ostatnia runda licytacji – gracze mogą teraz użyć każdej z siedmiu kart (dwóch swoich i pięciu wspólnych), by stworzyć układ pięciu, który będzie przewyższał układy innych uczestników rozgrywki.
Wyłonienie zwycięzcy
Jeżeli wszyscy gracze spasowali (lub zostali sprawdzeni) oprócz jednego, to on wygrywa rozdanie, w dowolnym momencie gry. Jeżeli z kolei dojdzie do ostatniej rundy z kilkoma graczami, następuje tak zwany „showdown”, a zatem pokazanie kart. W nim porównywane są układy uzyskanie przez pozostałych w rozgrywce graczy z kart wspólnych i unikalnych dla siebie.
Rodzaje gry
Wyróżnia się pięć rodzajów Hold’ema, z których każdy definiowany jest przez limity:
- Limit (lub fixed limit) – gracze mogą w nim podbijać o z góry ustaloną stawkę określoną na wstępie ilość razy.
- Pot limit – gracze mogą podbijać o tyle, ile aktualnie znajduje się w puli (liczba podbijć nie jest ograniczona).
- No limit – gracze mogą podbijać o wszystkie swoje żetony – nie ma żadnych ograniczeń.
- Mixed limit – rozdania toczą się na zmianę – raz mamy do czynienia z rodzajem limit, a raz no limit.
- Duplicate – następuje porównanie tych samych układów na różnych stołach.